Towarzyski sangwinik, władczy choleryk, myśliciel melancholik czy obserwujący flegmatyk? Do której osobowości Ci najbliżej?

Osobowość, czyli wszystko co stanowi o Tobie. To zestaw elementów naszej psychiki i zachowań, poprzez odróżniamy się od innych. Najbardziej „popularny” i przejrzysty podział osobowości stworzył Hipokrates. Temat ten był następnie rozwijany przez innych badaczy.

Cztery typy osobowości wg Hipokratesa – którym jesteś? + Test sangwinik choleryk melancholik flegmatyk osobowość Cztery profile osobowości wg Hipokratesa – którym jesteś? + Test

Cztery typy osobowości wg Hipokratesa – którym jesteś? + Test

Zapoznaj się z czterema podstawowymi stylami osobowości, sam opis na pewno do któregoś Cię upodobni. Natomiast w podsumowaniu tematu odnajdziesz test pdf.

 

SANGWINIK

Sangwinik to rozmowny ekstrawertyk, optymista. Łac.sanguis – krew. To  silny, zrównoważony i ruchliwy układ nerwowy.

Cztery typy osobowości wg Hipokratesa – którym jesteś? + Test sangwinik

Mocne strony

Towarzyski sangwinik kocha zabawę i towarzystwo, pragnie zawsze być w centrum zainteresowania; jest barwny. Ubiera się kolorowo i na luzie. Jak macie trudny temat do przeforsowania, to zacznijcie jakimś dobrym kawałem, a zakończcie jeszcze lepszym 😉 To człowiek emocjonalny i wylewny, entuzjastyczny i ekspresywny, wesoły i spontaniczny. Sangwinik woli mówić niż słuchać; potrafi wyolbrzymić fakty. Lubi zmienność oraz spontaniczność; jest kreatywny, barwny, wręcz tryska energią i entuzjazmem. Potrzebuje swobody, ruchu i emocji.

Słabe strony

Osobę o temperamencie towarzyskiego sangwinika cechuje brak determinacji – rzadko realizuje on założony wcześniej plan (oj tak). Za dużo mówi i przesadnie koloryzuje, co w efekcie często doprowadza do kłamstwa. Jest egocentrykiem – nie dostrzega swoich wad. Nienawidzi rutyny, reguł i schematów. Przerywa rozmówcy i odpowiada za innych – czasem może mieć zbyt wysokie mniemanie o sobie, przez co odbierany jest jako osoba arogancka.

Zawodowo? Domowo?

Sangwinicy to urodzeni sprzedawcy (tak, tak!), ponieważ zawód ten daje okazję do wykazania się elastycznością postępowania oraz możność przebywania z ludźmi. Są najlepszymi na świecie pracownikami pod względem kontaktów z innymi.

W domowym zaciszu sangwinik jest idealny – jeśli potrzebujesz rozrywki i wyrwania z niemrawego nastroju. Jest optymistą, iskrą radości; ma w sobie dużo dziecka spontanicznego. Posiada wielu znajomych – może zapoznać cię z różnymi ludźmi, a na fejsbuku ma dużo lajków pod każdym zdjęciem 😉


MELANCHOLIK

 

Melancholik to introwertyk, myśliciel, pesymista. Jego temperament jest pełen skrajności; wzloty są najwyższe, a depresje najgłębsze. Łac. melancholia – czarna żółć.

Cztery typy osobowości wg Hipokratesa melancholik


Mocne strony

Melancholik to człowiek głęboki i skłonny do rozmyślań; posiada analityczny umysł; jest poważny i zdeterminowany. To osobowość utalentowana i twórcza – mająca zadatki na geniusza 😉 To typ filozofujący i poetyczny, wrażliwy na potrzeby innych, skłonny do poświęceń, sumienny. Wrażliwy na piękno przyrody. To idealista, również pod względem doboru partnera (!). Dobry słuchacz, jest wierny i ofiarny. Jeśli potrzebujesz przyjaciela trafiłeś idealnie – melancholik jest wierny, oddany, wysłucha i pocieszy.


Słabości
Niestety melancholik łatwo wpada w depresję – czasami trudno odróżnić, kiedy jest szczęśliwy, a kiedy smutny (Kłapouchy). Coraz częściej narzeka, życie traktuje ze śmiertelną powagą, wszystko odbiera zbyt personalnie. Lubi cierpieć, wszędzie węszy krytykę, której nikt nigdy nie wyraził. Ma niskie wyobrażenie o sobie. Wszystko odkłada na później – bardzo dużo czasu spędza na planowaniu. Jest to człowiek nieufny i przewrażliwiony.

Zawodowo? Domowo?

Perfekcyjny melancholik w pracy podporządkowuje się regulaminom, łatwo dostrzega problem i znajduje twórcze rozwiązania. Jego miejsce pracy wygląda doskonale i profesjonalnie. Melancholik najlepiej pracuje w pojedynkę, ceni sobie ciszę. Zawód często wykonywany księgowy. Zawsze kończy rozpoczęte zadania. Jest oszczędny. Lubi wykresy, schematy, wykazy i liczby. Poznasz go po tym że będzie pewno miał na sobie szary prosty garnitur 🙂

W mieszkaniu zastaniecie niespotykany porządek i ład. Płytki będą poukładane kolorami i rozmiarami, posortowane według kolejności układania. Żeby go przekonać do zastosowania innej techniki, trzeba będzie mu to wykazać i udowodnić. Melancholika łatwo zranić – jest wrażliwy na zawody miłosne i często wraca myślami do byłych związków. Ale dla zakochanego melancholika jego wybranka jest inspiracją: gra jej na gitarze, pisze o niej wiersze 😉


CHOLERYK

 

Choleryk to ekstrawertyk, człowiek czynu, optymista. Łac choler – żółć.

Cztery typy osobowości wg Hipokratesa choleryk

Mocne strony

Energiczny choleryk to urodzony przywódca, lider; dynamiczny i aktywny. Posiada nieodpartą potrzebę zmian, silną wolę i zdecydowanie, upór. Trudno go zniechęcić – jest niezależny i samowystarczalny. Nie ulega wzruszeniom, a często wzbudza zaufanie i podziw. Lubi pracować na potrzeby grupy i sprawdza się w nieoczekiwanych sytuacjach. Zazwyczaj przewodzi, organizuje i zazwyczaj ma rację (!). Niezbyt natomiast odczuwa potrzebę mocniejszej przyjaźni.

Słabości
Energiczny choleryk jest nałogowym pracoholikiem; nie jest w stanie oderwać się od pracy, aby odpocząć. To człowiek pełen entuzjazmu i zdecydowania w dążeniu do celu, ale musi mieć nad wszystkim kontrolę; nie pozwala innym na podejmowanie decyzji i organizowanie działań. Posiada niezachwiane przekonanie, że zawsze ma rację, a pozostali którzy myślą inaczej, są w błędzie 🙂 Ceni w sobie siłę i z politowaniem spogląda na słabości u innych, na dodatek posiada zdumiewającą zdolność sterowania innymi tak, aby byli oni tego nieświadomi. To mistrz manipulacji; nawet przed samym sobą nie jest w stanie przyznać się do błędu. Słowo „przepraszam” uważa za przejaw słabości.

Zawodowo? Domowo?

Energiczny choleryk jest urodzonym kierownikiem, który nie znosi sprzeciwu. To człowiek szybki w działaniu. Jest wspaniałym pracownikiem, a dodatek ma surowe podejście do miejsca swojej pracy. Jeśli jednak uważacie, że coś zaplanował lub zarządził bez sensu, nie wolno mu tego powiedzieć wprost. Co najgorsze podpowiedzcie rozwiązanie w taki sposób, by był przekonany, że to jego pomysł i nie liczcie na wyrazy wdzięczności za dobrą robotę.

W życiu partnerskim jest równie gwałtowny, bo jeśli coś mu w Tobie nie pasuje opierdzieli cię z góry na dół, będzie krzyczał, szalał przekleństwami. Co więcej – może nawet rzucać przedmiotami. Czasem może zranić, bo szybciej mówi niż myśli, nie nadaje się więc do konstruktywnej kłótni partnerskiej 😉 Przykre ale prawdziwe – najlepiej mówić mu co chce usłyszeć.


FLEGMATYK

Flegmatyk to introwertyk, obserwator, pesymista; zdystansowany emocjonalnie. Zarówno mocne strony flegmatyka, jak i jego słabości nie przejawiają się zbyt wyraźnie. Łac. phlegma – flegma.

 

Cztery typy osobowości wg Hipokratesa flegmatyk

Mocne strony

Spokojny flegmatyk to człowiek powściągliwy, niewymagający i beztroski, spokojny, chłodny, opanowany. Jest cierpliwy, zrównoważony, cichy. Z drugiej strony dowcipny i życzliwy, który nie miewa napadów złego humoru, nie popada w depresję i nie robi hałasu wokół swojej osoby. Jest uniwersalny. Flegmatyk jest łatwy we współżyciu, uprzejmy i pogodny. To dobry słuchacz, który ma wielu przyjaciół, ponieważ jest współczujący i troskliwy; lubi obserwować ludzi.

Słabości
Flegmatyk nie potrafi się czymś ekscytować, nie przejawia żadnego entuzjazmu; nie lubi zmian i nie odczuwa potrzeby rozrywki, a co najlepsze przypuszcza, że inni czują tak samo 😉 Sprawia wrażenie leniwego i odkładając pracę na później zakłada, że w ogóle zdoła jej uniknąć, a do tego cierpi na kompleks jutra. Potrzebuje od innych bezpośredniego bodźca, ale nie znosi przymuszania i unika wywiązywania się z codziennych obowiązków. Trwając w uporze spokojny flegmatyk nie pragnie porozumienia – zawsze idzie drogą najmniejszego oporu. Cóż – nie jest niezdolny do podejmowania decyzji.

Zawodowo? Domowo?

Flegmatyk w pracy to człowiek kompetentny i solidny, spokojny i zgodny. Ma zdolności administracyjne; pośredniczy w rozwiązywaniu problemów i znajduje proste wyjścia oraz unika konfliktów. Może się sprawdzać w pracy mediatora. Dobrze znosi naciski i najlepiej funkcjonuje na takim stanowisku, które nie wymaga wykazania się większą inicjatywą, a praca polega na wykonywaniu rutynowych czynności.

W domu – skoro już podjął decyzję o remoncie, a trwało to (wierzcie mi) bardzo długo i kosztowało go mnóstwo energii, już jej nie zmieni, jednak to Wy musicie się zająć wszystkim. Kiedy Ty będziesz malować ścianę, on uśmiechnięty, w ciepłych kapciach i swetrze, nieogolony, będzie popijał kawę przy dobrej książce. I teraz uwaga – nigdy do końca nie będziesz wiedzieć, o czym tak naprawdę myśli 😉 Ale pamiętaj – mając motywację i będąc pod stałym nadzorem, spokojni flegmatycy stają się doskonałymi członkami zespołu. Pozytywne dla uszu, że Twój flegmatyk nie będzie krzyczał z radości podczas gola wbitego na meczu, ale z drugiej strony nie będzie codziennie mówił Ci czułych słów. Sprawia wrażenie chłodnego, ponieważ nie okazuje uczuć. Jednak pamiętaj, że w trudnych sytuacjach zachowuje spokój, nie przejawia gwałtownych zachowań. Nie opieprzy bez powodu, będzie cierpliwy.


OSOBOWOŚCI MIESZANE

 

Człowiek wielokrotnie tworzy kombinację więcej niż jednej osobowości, ponieważ te cztery typy osobowości nigdy nie występują w tak jaskrawej formie.

Każdy człowiek jest mieszaniną kilku z nich – jednak zawsze jedna cecha dominuje. Nie ma typów osobowości lepszych i gorszych, a każdy typ osobowości może się sprawdzić w określonych zawodach i rolach pełnionych w społeczeństwie. Są połączenia naturalne tj. sangwinik/choleryk bądź melancholik/flegmatyk oraz połączenia uzupełniające tj. flegmatyk/sangwinik bądź choleryk/melancholik. Mieszanką wybuchową są połączenia przeciwstawne tj. sangwinik/melancholik bądź choleryk/flegmatyk.

          Ja jestem w dużej części sangwinikiem, więc miałam nieprzeciętną radość w pisaniu tego tekstu. Jako choleryk, kazałbym pewno komuś to szybko napisać (np. Mąż?). Gdybym była flegmatykiem ten artykuł ukazałby się nie wcześniej niż na Wielkanoc; natomiast jako melancholik, napisałabym rozprawę naukową z mnóstwem tabel i wykresów (wtedy nawet nie zaczęłybyście tego nawet czytać).

Poniżej przedstawiam Wam test na osobowość – spróbujcie praktykować na partnerze, rodzinie, przyjaciołach 😉 Klik Test – Typ osobowości pdf

Na koniec mam prośbę – teraz Ty zarządzasz – jeżeli spodobał Ci się tekst machnij do mnie łapką – zostaw komentarz lub polub na social media np. Facebook. Możesz tez skrytykować, tylko konstruktywnie 😉 Za każdy odzew dziękuję!

 

A co tutaj ciekawego?

19 komentarze dla “Cztery typy osobowości wg Hipokratesa – którym jesteś? + Test”

 1. chaotycznie tu ale ciekawie a z testu wyszedł melancholik 🙂

  1. katarzyna napisał(a):

   Piotr co komentarz:-) Rozbawiłeś mnie, ale bardzo pozytywnie!! Ale napisz chaotycznie tzn? 😉 Daj jakieś wskazówki 🙂

 2. Zdecydowanie melancholik z domieszką każdego po trochę 🙂 Świetny tekst!

  1. katarzyna napisał(a):

   Jola czyli władczy spokój obserwatora, z optymistycznym, acz powściągliwym podejściem do życia 🙂 Dziękuję!

 3. Ja jestem melancholikiem w 1000% Wszystko się zgadza! Aż sama jestem zaskoczona!!

  1. katarzyna napisał(a):

   Klaudia czyli spokojnie, przeanalizowałaś tekst; cenię melancholików za Wasze opanowanie i dokładność! Pozdrawiam 😉

 4. mi to najbliżej do choleryka 😛

 5. Angelika napisał(a):

  Mieszanka wybuchowa, czyli SANGWINIK i MELANCHOLIK. 😀 I dużo w tym prawdy. 😝 Nie łatwo żyć z taką osobowością. 😂😂😂

  1. katarzyna napisał(a):

   Angelika to mnie zaskoczyłaś! Takie sprzeczności w jednym umyśle 🙂 Kobieta być 😉 Pozdrawiam Kasia

 6. Zdecydowanie wypisz wymaluj SANGWINIK 🙂

  1. katarzyna napisał(a):

   Monika – czyli uczuciowo i kolorowo! 🙂

 7. Rewelacyjny tekst 🙂
  Ja łączę w sobie choleryka i melancholika, z lekkimi przebłyskami sangwinika 😉
  Zapewniam – mieszanka wybuchowa 😉

  1. katarzyna napisał(a):

   Choleryk+melancholik – brzmi interesująco 😉 Cóż masz coś wspólnego z najsłynniejszym melancholikiem świata czyli reżyserem Woodym Allenem! Dzięki – pzdr Kasia

 8. Oczywiście jestem typem mieszanym, chociaż dominuje melancholik. Testy sobie robiłam milion razy, też ten chętnie bym zrobiła, ale link mi nie działa :<

  1. katarzyna napisał(a):

   O popatrz nareszcie trafił się nam melancholik choć po trochu 😉 Czyli dusza artystyczna i twórcza! Ej jak to link nie działa – zaraz padnę bo u mnie działa;-( Muszę w nocy posprawdzać co się dzieje – dzięki za info i odwiedziny. Pozdrawiam Cię serdecznie Katarzyna

 9. Jestem bardzo zmieszanym typem! 😉
  Główne nurty to sangwinik i…melancholik 🙂 Chyba jednak z przewagą sangwinika, a wszystko przez ten ekstrawertyzm.:)

  1. katarzyna napisał(a):

   Z tego co pamiętam w społeczeństwie jest najwięcej sangwiników 🙂 I zmieszanych typów też najwięcej. Jesteś tym samym typem co ja 😉 Pozdrawiam Katarzyna

 10. Zdecydowanie jestem Sangwining 🙂 Bardzo fajny blog, dlatego będę Ci odwiedzać częściej! 😀

  1. katarzyna napisał(a):

   O jak miło witaj w klubie;-) Jesteśmy bardzo otwarci na świat i bardzo uczuciowi;-) Dziękuje za miłe słowa, bo wiesz ja przed chwilą tez przeczytałam coś dobrze opisanego o podkładach;-) Pozdrawiam Katarzyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

F