Emocje towarzyszą Ci zawsze – pozytywne i negatywne; doświadczasz je codziennie. Już teraz rozpoczynając czytać tekst pewne odczuwasz. Mogą to być zaciekawienie, zadowolenie, radość, zniechęcenie, gniew, frustracja, irytacja. A jeśli zagłębić się w temat, zastanawiałaś kiedyś czy da się rozumieć emocje? I właściwie w jakim celu?

 

Inteligencja emocjonalna (+test) EQ

 


 

Inteligencja emocjonalna (EQ) to umiejętność rozumienia emocji swoich i osób wokoło.

To zdolność rozpoznawania stanów emocjonalnych Twoich i otoczenia.

 


 

W jaki sposób?

Nasz mózg jest tak zaprogramowany, że kiedy doświadczasz jakiejś emocji np. zaniepokojenie, strach, gniew, to odpowiada na zagrożenie poprzez emocjonalną reakcję.

 

Takie działanie może prowadzić do powiedzenia lub zrobienia czegoś, czego później będziemy żałować. I teraz – po uświadomieniu sobie, że jest to szybka, instynktowna reakcja nie chcemy działać pod jej wpływem, a wycofujemy się, uspokajamy i włączamy racjonalne, obiektywne myślenie. Skrót – ktoś Cię wkurzył, chcesz mu wygarnąć i nawrzeszczeć, ale nagle włączasz EQ i czujesz, że to nie ma sensu, lepiej spokojnie i mądrze rozwiązać tą sprawę, bo przyniesie Ci to więcej korzyści m.in. Twój spokój, bezpieczeństwo emocjonalne.

 


 

Inteligencja emocjonalna (+test) EQ

 


Korzyści inteligencji emocjonalnej:

 • obniżasz swój poziom stresu
 • poprawiasz stosunki z ludźmi, otoczeniem potrafisz rozpoznać emocje swoje i otoczenia, wiec je w pewnym zakresie kontrolujesz
 • zatem poprawiasz swój wizerunek w ich oczach
 • nie stwarzasz i potrafisz załagodzić konflikty (keep calm and wdech)

Wady inteligencji emocjonalnej:

 • EQ jest kompetencją miękką – nie masz jej wbudowanej, nie zawsze możesz się jej nauczyć, ale można ją rozwijać (i zostaniesz małym buddą 🙂 )
 • czy ciągła kontrola dobrze na nas wpływa?
Pojęcie inteligencji emocjonalnej wprowadził Daniel Goleman. Zauważył, że nie zawsze dobre wyniki w nauce i wysoki poziom inteligencji daje sukces prywatny, zawodowy. To właśnie EQ jest czynnikiem, który decyduje o umiejętności radzenia sobie w życiu codziennym, praktycznym.

Osoby z dobrze wykształconą inteligencją społeczną sprawdzają się jako: politycy, nauczyciele, przywódcy religijni, doradcy, handlowcy, menadżerowie, specjaliści public relations, itp.

 

Czy zaliczasz się do ludzi o wysokim ilorazie inteligencji emocjonalnej? Zobacz 10 punktów poniżej, a następnie rozwiąż test.

1. Czy używasz silnie emocjonalnie słownictwo?

Jak jesteś w sytuacji stresowej możesz użyć wielu przymiotników opisujące Twoje emocje? np. mówisz, że czujesz zdenerwowanie, niepokój, zły nastrój, niepokój czy rozdrażnienie. Jeśli opisujesz stany emocjonalne to kształtujesz też EQ, a co najważniejsze pozwalasz sobie uniknąć złych decyzji podyktowanych negatywnymi emocjami.

2. Czy jesteś zainteresowany ludźmi, ogólnie otoczeniem?

Nie ważne jaką osobowość masz (klik test), jeżeli szczerze, bez złych intencji interesujesz się ludźmi, chcesz im pomagać, to wzrasta Twój poziom empatii. A to rozwija in inteligencję emocjonalną.

3. Czy doceniasz to co masz, co posiadasz?

I nie chodzi o tylko o spełnienie materialne. Doceń zdrowie, rodzinę, umiejętności i osiągnięcia. Ciesz się tym, doceniaj, opisuj emocje. Rozwijasz inteligencję emocjonalną.

4. Czy myślałaś kiedyś o swojej samoocenie, o swoich mocnych i słabych stronach?

Chodzi mi o to czy korzystasz z tej wiedzy. Bo jeśli znasz swoje mocne strony potrafisz je wykorzystać i przekuć na sukces na każdym polu. Wykorzystujesz i czerpiesz z siebie jak najwięcej. Klik test samooceny oraz mocnych/słabych stron.

5. Czy potrafisz akceptować zmiany? Obawiasz się ich?

Jeżeli posiadasz wysoko rozwiniętą inteligencję emocjonalną to łatwiej akceptować i przystosować się do zmian. Potrafisz oswoić emocje, analizujesz swój strach i obawy.

6. Czy szybko lub często obrażasz się?

Bardzo ważny jest dystans do siebie, taka otwartość i pewność siebie. Czy bierzesz do siebie złośliwości, docinki? Twoje pozytywne emocje i poczucie własnej wartości powinny Cię obronić przed takimi atakami.

7. Czy roztrząsasz każdy swój błąd?

Błędy, porażki są potrzebne, aby dostrzec to co ważne i momenty kiedy jesteś szczęśliwa. Niestety ja mam tak, że każda porażka paraliżuje mnie przed dalszym podjęciem działań.

8. Czy jesteś asertywna? Tzn. czy mówisz bezpieczne dla Ciebie „nie”?

Mów „nie” wtedy czujesz, że musisz wykonać coś wbrew siebie, kiedy czujesz się zagrożona. Będziesz panować nad swoimi uczuciami, nad otoczeniem więc nad swoim życiem. Klik – cykl asertywność z testem.

9. Jak reagujesz na toksyczne jednostki?

Takie wampiry emocjonalne wysysają z nas co najlepsze. Jeżeli panujesz nad emocjami potrafisz takich ludzi neutralizować.

10. Czy jesteś ciągle „online”?

Emocje w świecie wirtualnym są często mylne, trudne do rozpoznania. Są też budujące i motywujące. Jednak warto czasem wyłączyć wszelkie sprzęty i podczas spaceru z dzieckiem popatrzeć w oczy i emocje rzeczywistych ludzi.

A przede wszystkim czuj się szczęśliwa – doceniaj to co masz. 

A teraz Twoje EQ – podsumowanie tematu czyli Test inteligencja emocjonalna

 

Na koniec mam prośbę – teraz Ty zarządzasz – jeżeli spodobał Ci się tekst machnij do mnie łapką – zostaw komentarz lub polub na social media np. Facebook. Możesz tez skrytykować, tylko konstruktywnie 😉 Za każdy odzew dziękuję!

 

A co tutaj ciekawego?

41 komentarze dla “Inteligencja emocjonalna (+test)”

 1. Świetny sposób na poszerzenie wiedzy o nas samych. A temat bardzo fajnie, rzeczowo opracowany. Do tego od razu możemy sprawdzić orientacyjnie na jakim poziomie jest nasza inteligencja emocjonalna. Teraz wiem jak ważna ona jest i że powinnam trochę nad nią popracować. Post poleciłam u siebie:)

  1. katarzyna napisał(a):

   Praktykantka jaka mi radość sprawiłaś! Dziękuje!!!!!!!!!

 2. Dokładnie! Trzeba poznać siebie 🙂

 3. Jest co poczytać i co najważniejsze wyciągnąć wnioski i naukę. Kasia mocno namiesza Wam w głowach. Oczywiście pozytywnie.
  Pozdrawiam

  1. katarzyna napisał(a):

   Radek mam więc moje hasło reklamowe 😉 😉 😉 !!!

 4. Macham łapką! 😉
  Trafiłam tu z facebook’owej grupy i bardzo się cieszę! Myślę, że to miejsce może okazać się pomocne dla nauczycieli, więc chętnie się z nimi podzielę 😉

  1. katarzyna napisał(a):

   Samanta ja też macham! Obiema!!!! I dziękuję!!!

 5. super wpis i test !!!

 6. Świetny wpis i test! Załapałam się na 33 pkt więc nie jest tak źle z moja inteligencja emocjonalna hehe 🙂
  Pozdrawiam Kasiu

 7. Kochana, dawno nie czytałam tak fajnego tekstu. Po tescie wyszło mi, że mam bardzo wysoką inteligencję emocjonalną – o której nigdy wcześniej nie słyszałam, zawsze nazywałam to zwyczajnie empatią. 🙂 dziękuję, że mogłam się tu czegoś nauczyć !

  1. katarzyna napisał(a):

   Creativevibes ale mam z Twojego komentarza radochę! Tak Ci podpowiem, że empatia to bardziej współodczuwanie z osoba z zewnątrz, a w EQ liczą się Twoje wewnętrzne emocje – po polsku co by Cię szlag nie trafił i krew nie zalała! 😉 Musisz być „dobra duszą” z taki poziomem EQ i empatii. Pozdrawiam Kasia

 8. Miałam o inteligencji emocjonalnej na studiach i też trochę w technikum, na psychologi… Ale tak jak czytam twój tekst to nie wiem czy ją mam.Jestem raczej mało pewna siebie jeszcze kwestia w czym…

  1. katarzyna napisał(a):

   Dorota ale wiesz że coś i gdzieś siedzi. Masz pewną wiedzę. Reszta pomyśleć i ćwiczenia i już kontrolujesz otoczenie 🙂

 9. Warto po tak dobrze wprowadzającym wpisie sięgnąć do Goldmana i jego ćwiczeń. Bardzo fajnie napisany post, to już kolejny który miałam okazje przeczytać. pozdrawiam:-)

  1. katarzyna napisał(a):

   Danka bardzo dziękuję – z Pani ust tym bardziej mnie dowartościowuje 🙂 Pzdr Kasia

 10. Wyszło mi, że mam wysoką inteligencję emocjonalną i zgadzam się z tym, ale jeszcze dwa/trzy lata temu było zupełnie inaczej.

  1. katarzyna napisał(a):

   Marta brawo! Naprawdę trudny wynik do osiągnięcia. Rozsiewaj więc swój czar wokoło 🙂

 11. Ten temat zawsze mocno mnie fascynował, wyszukiwałam książek, wykładów lub zajęć mu poświęconych, dużo zyskałam jako osoba zdobywając tę wiedzę. 🙂
  Bookendorfina

 12. Bardzo, bardzo interesujący wpis !!!

 13. Często mówię pod wpływe złości dużo rzeczy.. Jeśli targają mną emocje to nie potrafię ugryźć się w język. Ake dobrze, że jest to kompetencja miękka i można to wypracować!:) Zaczynam od dziś!:)

  1. katarzyna napisał(a):

   Just Me Blog też trzeba, ale z drugiej strony ważny jest umiar dla naszego zdrowia psychicznego prawda? 😉 Pzdr Kasia

 14. Hej! z przyjemnością przeczytałam! inteligencja emocjonalna jest wyjątkowo potrzebna i to w odniesieniu do życia prywatnego i biznesu! 🙂

  1. katarzyna napisał(a):

   Klaudia J dziękuję bardzo! Pzdr Kasia

   1. katarzyna napisał(a):

    Bookendorfina tez tak mam. Ja zaczynam się wkurzać zapala mi się myśl że to do niczego dobrego nie prowadzi. nie warto zaśmiecać się negatywnymi emocjami. Pzdr Kasia

 15. Anonim napisał(a):

  Przyznam, że odkąd zaczęłam się zagłębiać w aspekty inteligencji emocjonalnej, nie tylko lepiej zrozumiałam siebie, ale także ludzi z mojego otoczenia. 🙂 Warto łyknąć tę wiedzę, wiele wyjaśnia. 🙂
  Bookendorfina

 16. Inteligencja emocjonalna jest podstawa w relacjach z ludźmi. Myśle, ze każdy powinien solidnie nad nia popracować np. przed wejściem w związek czy tymbardziej zostaniem rodzicem! Tylko rozumienie siebie i innych, wzajemnych potrzeb oraz uczuć moze być fundamentem szczęśliwego zycia z ludźmi. Bardzo ważny i dobry tekst. Pozdrawiam 🙂

  1. katarzyna napisał(a):

   Iga świetnie że podkreśliłaś EQ w relacjach partnerskich i zostania rodzicem! Pzdr Kasia

 17. Inteligencja emocjonalna leży na mojej półce już od paru lat aczkolwiek nigdy nie byłem w stanie przejść ją od deski do deski. Dla mnie jest napisana chyba zbyt naukowym językiem i ciężko mi się ją czytało.

  Co do inteligencji emocjonalnej to uważam, że to jest nieustający trening nad tą umiejętnością i choć jest bardzo, bardzo cenna to jest ją bardzo trudno udowodnić na rozmowie kwalifikacyjnej.

  1. katarzyna napisał(a):

   Łukasz masz racje z tym ciężkim czytaniem. W ogóle za dużo podręczników naukowych, za mało dla ludzi, no nie licząc pseudo poradniki celebrytów. Ale i tak jest coraz lepiej 😉 A na rozmowie kwalifikacyjnej to wszystko trudno udowodnić;-)

 18. Moja inteligencja emocjonalna jest…taka sobie 😉 Są dni, że już po prostu wysiadam i nie daję rady wczuwać się w każdego rozmówcę. Za dużo, za szybko, człowiek zmęczony i tak rodzą się drobne nieporozumienia, bo tracę cierpliwość, jak mi ktoś przychodzi kwękać dla samej przyjemności kwękania.

  1. katarzyna napisał(a):

   Agata tez tak mam. Ostatnio chodziłam ciągle rozdrażniona. Na szczęscie przechodzi;-)

 19. M napisał(a):

  Lubię czytać takie tekst, dają mi do myślenia ;] Pozdrawiam i wszystkiego dobrego na Święta ;]
  Martyna z http://www.wpuszczonawmaliny.blogspot.com

 20. Na studiach z wypiekami na twarzy przeczytałam Inteligencję emocjonalną – Golemana. Wracam do niej do tej pory, bo bardzo dużo dowiedziałam się o sobie dzięki niej! Test też robiłam i wychodzi na to, że nie jest ze mną w tej kwestii tak źle! 😉

  1. katarzyna napisał(a):

   Sylwia ja wogóle jestem chomik studencki. Tyle lat po studiach a ksiązki i notatki ciągle zachowane;-) Pzdr Kasia

 21. Świetne, zwłaszcza cztery ostatnie punkty. Zapominamy o śnie, nie mając świadomości jak bardzo to na nas wpływa.
  Co do toksycznych ludzi, czasami trzeba się odciąć, to trudne decyzje, ale jedyne słuszne, bo są jak dementorzy, wciągają całe nasze światło.
  No i to bycie online – bądźmy bardziej „online” w codziennym życiu, z bliskimi, bo te chwile przemijają i nigdy już się nie powtórzą 🙂

  1. katarzyna napisał(a):

   Adriana u mnie też problem z toksycznymi ludźmi. I z tym online, szczególnie teraz kiedy zaczęłam prowadzić bloga. Pzdr Kasia

 22. bardzo ciekawy artykuł, z którego można wiele się dowiedzieć

 23. Świetny tekst! Po przeczytaniu artykułu, byłam przekonana że mam wysoką inteligencję emocjonalną. Test pokazał mi jednak że jest na przeciętnym poziomie. To mi tylko pokazuje, jak mało czasem wiemy o sobie 😉.

  1. katarzyna napisał(a):

   Kasia ale pamiętaj że to jest taki wstęp do analizy EQ. U ciebie jeśli tak czujesz naprawdę może być wyższa. Jak masz ochotę to poszukaj jeszcze testów online. Ciekawe co Ci pokażą. Pozdrawiam Kasia

 24. Super artykul, interesuje się tym tematem i z ogromna przyjemnością zaczerpnęłam jeszcze więcej wiedzy na temat inteligencji emocjonalnej. Bardzo spodobały mi się pytania, które postawiłaś na końcu – każdy z nas powinien sobie na nie odpowiedzie i przede wszystkim zapytać siebie, czy kochasz i szanujesz siebie, co o sobie sądzisz – dzięki temu możemy żyć bardziej w zgodzie zarówno ze sobą, jak i z innymi 🙂

  1. katarzyna napisał(a):

   Anonim bardzo dziękuję za tak pozytywny komentarz! Pozdrawiam Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

F