Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy...Komunikacja niewerbalna, mowa czy język ciała czyli wszystko to, co pokazujemy i przekazujemy naszemu adresatowi – co nie jest oparte na słowach. Komunikacja ta obejmuje: wygląd fizyczny, ruch ciała, gesty, wyraz twarzy, ruch oczu, dotyk, głos a nawet sposób wykorzystywania czasu i miejsca w komunikowaniu się.

Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy…

CIAŁO MÓWI WIĘCEJ NIŻ USTA

.

Komunikaty niewerbalne informują o podstawowych stanach emocjonalnych, intencjach, oczekiwaniach wobec rozmówcy, pozycji społecznej, pochodzeniu, wykształceniu, samoocenie, cechach temperamentu itd. Nadawane są i odbierane najczęściej na poziomie nieświadomym, jednak mogą być również nadawane i odbierane świadomie (gesty czy wyrazy mimiczne).

.


.

Komunikacja niewerbalna to zespół niewerbalnych komunikatów nadawanych i odbieranych przez ludzi na wszystkich niewerbalnych kanałach jednocześnie.

.


.

Często nie doceniamy mocy komunikatu niewerbalnego. A nie słusznie. Zwróćmy uwagę na rozłożenie procentowe elementów przekazu:

Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy…

Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy... elementy przekazu

Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy…


KOMUNIKACJA NIEWERBALNA

 

.
MIMIKA

Wyraz twarzy – najważniejszy sposób przekazu o stanie emocjonalnym.

Nasza twarz zdradza najwięcej. Śmieje się do mnie, dziwi się lub kłamie (tekst o mimice w kłamstwie I kto tu kłamie?)

.

Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy... MIMIKA TWARZY

.

Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy…

Kontakt wzrokowy – osoby unikające kontaktu wzrokowego nie wzbudzają zaufania, więc podczas przyjacielskiego kontaktu patrzymy rozmówcy w oczy przez ok. 60 — 70% rozmowy. I pamiętaj, że nagłe przerwanie kontaktu wzrokowego oznacza niechęć, poczucie winy, chęć ukrycia czegoś, opór lub znudzenie i chęć odejścia.
Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy... kontakt wzrokowy

.

GESTYKULACJA

Ruchy rąk, nóg, głowy – całego ciała.

Dla mnie najbardziej zdradzające postawę adresata jest jego drapanie się , pocieranie ucha co często oznacza nieszczerość, zażenowanie, chęć ukrycia czegoś oraz pocieranie karku czyli oznaka frustracji bądź gniewu.

.

Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy... gestykulacja

.

POZYCJA CIAŁA

Pozycja ciała wyraża przede wszystkim stan napięcia lub rozluźnienia, swobody.

.

Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy... pozycja ciała

.

DYSTANS FIZYCZNY – STREFY

Granice dystansu fizycznego między rozmówcą wyczuwamy intuicyjnie. Najbardziej znany podział przestrzeni zaproponował Edwad Hall. Wyznaczając cztery strefy: intymną, osobistą, społeczną i publiczną.

Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy... strefy dystans

Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy…

Pamiętaj, że przybliżenie się do rozmówcy sygnalizuje dążenie do bliższego kontaktu, rosnące zainteresowanie oraz poczucie bezpieczeństwa. Natomiast oddalanie się to poczucie zagrożenia, dyskomfort psychiczny.

,

DŹWIĘKI PARALINGWISTYCZNE

Ach, te nasze westchnienia, pomruki… Są one przede wszystkim wyrazem ekspresji uczuć. To wszelkie odgłosy które nie tworzą słów i ich części; wokalizacje tzn. płacz, sapanie, gwizdanie, jęki, śmiech, przydźwięki w rodzaju „eee” (mega irytujące), „yyy”; śmiech, płacz, westchnienia, ziewanie, mruczenie, gwizdanie itp.

.

DOTYK – KONTAKT FIZYCZNY

Spełnia ogromna role w budowaniu poczucia bliskości lub dystansu między ludźmi.

Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy... DOTYK KONTAKT FIZYCZNY

.

KANAŁ WOKALNY

Każda intonacja, akcentowanie. Jest to barwa głosu, rytm mówienia, szybkość mówienia, wysokość głosu.

,

ELEMENTY ŚRODOWISKA ZEWNĘTRZNEGO

Przestrzeń spotkania rozmówców. Ważna jest atmosfera, charakter tego miejsca, a tworzą je m.in. wielkość przestrzeni, kolory, meble, oświetlenie, dźwięki, zapachy, obecność innych osób.

.

Uff. Dużo tego, a przecież każdy z tematów można dogłębnie rozwijać 😉 Jednak podsumowując temat – w życiu codziennym warto znać parę przykładów, co mowa niewerbalna mówi nam o rozmówcy. Oczywiście najważniejsza w tej wiedzy jest intuicja 😉 Spróbujcie sobie czasem poobserwować ludzi i sami wyciągniecie wnioski.

.

Na koniec mam prośbę – teraz Ty zarządzasz – jeżeli spodobał Ci się tekst machnij do mnie łapką – zostaw komentarz lub polub na social media np. Facebook. Za każdy odzew dziękuję!

 

 

 

A co tutaj ciekawego?

14 komentarze dla “Komunikacja niewerbalna. Mimika, gesty, dystans, postawy…”

 1. komnikacja niewerbalna jest bardzo ważna, często rozumiemy z niej wszystko bez użycia słów. Bardzo pomocny wpis

  1. katarzyna napisał(a):

   Agnieszka wystarczy tylko poobserwować 🙂

 2. Fajnie, że o tym piszesz, bo warto znać chociaż podstawy! 🙂 Myślę, że jednak trzeba być bardzo uważnym by zwracać na te wszystkie sygnały większą uwagę podczas normalnej rozmowy 🙂

  1. katarzyna napisał(a):

   Martyna mi jest chyba łatwiej bo ja w tym wykształcona, ale jak tak kilka razy poczyta się i poobserwuje ludzi wokoło to się często sprawdza. Pozdrawiam!

 3. To prawda. Komunikacja niewerbalna jest często pomijana a odgrywa taką samą rolę jak ta werbalna. Uzupełniają się, ale często mogą być sprzeczne. Warto poznać choć podstawy.

  1. katarzyna napisał(a):

   JoAsia po części ta niewerbalna jest odbierana intuicyjnie.

 4. Kamila Posobkiewicz napisał(a):

  Warto pamiętać o tych pozawerbalnych gestach komunikacji, czesto intuicja wiele nam mówi o rozmówcy, a mowa ciała tę wiedzę np potwierdza. Ciekawy tekst .

  1. katarzyna napisał(a):

   Kamila dziękuję, a Twoje słowa potwierdzają że świetnie ogarniasz temat. Pzdr Kasia

 5. Ze wszystkim się zgadzam. Jednocześnie nauczyłam się, by z rozsądkiem podchodzić do ludzkich zachowań i nie oceniać gestów jednoznacznie. Jeden ze swietnych trenerów sam przyznał że uwielbia np.trzymać ręcę w kieszeni kiedy rozmawia z ludźmi (dot.publicznych wystąpień podczas szkoleń grup). To jego naturalna postawa, czuje się w niej komfortowo. Z boku była odbierana jako obcesowość więc oczywiście tenże trener stara się tak nie robić. Chodzi mi tutaj o to że to wkładanie rąk w jego przypadku to zwykła postawa a odbierając każdy gest „książek” przypielibyśmy mu złą łatkę…

  1. katarzyna napisał(a):

   Gosia dobry przykład. Dla mnie taka postawa o razu określa negatywnie rozmówcę. Ale zawsze musimy rozważyć kim dana osoba jest, czy to nie jest właśnie jej naturalna postawa. Czyli nie ma co ślepo szufladkować, a należy przyjrzeć się całej postawie i osobowości 🙂

 6. Czytałam już kilka książek na temat i jest to niezwykle fascynujące! Ale co innego teoria, a praktyka 😉

  1. katarzyna napisał(a):

   Marta dokładnie tak jak napisałaś. Teoria jedno, a praktyka swoim torem. Dobrze że mamy intuicję 😉

 7. Miałam to na psychologii, miło było sobie odświeżyć wiadomości, na co dzień się na to jednak nie zwraca uwagi, także miło, że mogłam sobie wrócić i teraz na spokojnie, bez presji kolokwium sobie temat przypomnieć 🙂 Pozdrawiam Kasia

  1. katarzyna napisał(a):

   Ja akurat na takie kolokwium chętnie bym poszła! Jak sobie przypomnę ten szał umysłu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

F