Już wiesz, masz tą myśl. Założysz sklep internetowy z produktami xyz – akcesoria dla dzieci, odzież, dodatki kuchenne, Twoje rękodzieło… Należy przygotować się, dlatego przedstawię Ci moje wskazówki. Wypunktowane, jako motywy do dalszego rozwinięcia.

Proponuję wszystko co przyjdzie Ci do głowy zapisywać i stworzyć plan działania. Działamy od aspektów prawnych po grafikę. Pamiętaj o efektywnym wykorzystaniu swojego czasu i działania np. o zasaddzie pareto czy matrycy priorytetów

 


Od planu do wykonania – pracowity czas. Ale możesz to zrobić!


 

 

Sklep internetowy? Wskazówki.

Poniższa lista jest zbiorem punktów do działania:

 1. POMYSŁ – ANALIZA RYNKU.

  Olśniło Cię z jakimi artykułami będzie to sklep – a teraz spójrz na rynek, na ewentualną konkurencję. Czy zatem wiesz jak wyróżnisz się z tłumu?

 2. Z punktu powyżej wychodzi STRATEGIA Twojej działalności.

  Czyli powoli określ cel działania, grupę docelową klientów i określ jak do niej dotrzeć, ogół działań jakie podejmiesz aby założyć i rozwinąć własną działalność.


   

   Teraz kasa, biznesplan, towar, magazyn:

 3. A czy masz już BUDŻET?

  Na rozpoczęcie działalności, pierwsze zatowarowanie, nawet na pierwsze miesięczne opłaty względem US, ZUS?.

  Musisz stworzyć choćby mini biznesplan – ile potrzebujesz? Jak nie masz środków – jak je pozyskasz? Jak zawsze wskażę dotacje z UE, kredyty to już mniej. Gdzie szukać dofinansowań z UE na własną działalność? – Link.

 4. TOWAR – DOSTAWCY 

  Znalazłaś dostawców do Twojego sklepu? Zorientowałaś się w oferowanych cenach hurtowników, producentów? Ewentualnie rewelacyjna sprawa – dostawcą jesteś Ty – Twoje produkty.

 5. Pomyślałaś o MAGAZYNOWANIU?

  Masz miejsce na przechowywanie?


   

   

  Formalności ustawowe, prawne

 6. Spełniłaś powyżej, chcesz zaczynać więc: wybór FORMY PRAWNEJ

  Tzn. możesz działać jako jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, jawna, spółka komandytowa, komandytowo-akcyjna, sp. z o.o. lub w formie spółki akcyjnej. Wiadomo, że najpopularniejsza jest forma własnej działalności gospodarczej. 

 7. CEIDG lub KRS 

  Wymóg formalny, zależny od formy działalności.

 8. PKD sklepu internetowego

  Podstawowym PKD jest wówczas 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.

 9. Plus formy opodatkowania – czytaj KSIĘGOWOŚĆ.

  Oraz określenie VAT czy bez VAT, wszystko co ma związek z  obowiązkami wobec Urzędu Skarbowego.

 10. ZUS 

  W zależności jaka forma działalności została przyjęta i w jakiej sytuacji jesteś (np. czy to pierwsza działalność?)

 11. KASA FISKALNA 

  Pamiętaj, że sprzedaż niektórych produktów również w ramach sklepu internetowego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej może być objęta bezwzględnym obowiązkiem ewidencji (pytania do księgowości).

 12. GIODO

  Temat o którym ja zapomniałam, ale aktualizuję, dzięki uwadze Czytelniczce Kasi, tzn. zarejestrowanie zbiorów danych osobowych – GIODO (www.giodo.gov.pl)


  Wykonanie zadania

 13. NAZWA sklepu, a co dalej idzie DOMENY.

  Czyli co ma piernik do wiatraka – sklep z artykułami dziecięcymi nazwij „Bobas” a nie „Szklanka”;-). Pamiętajmy o hostingu, bo domena musi być gdzieś przypięta.

 14. GRAFIKA

  Kto, jak, za ile ją wykona?

 15. A co z OPROGRAMOWANIEM? 

  Pomyśl może o dobrym i nawet ekonomicznym rozwiązaniu, czyli o PLATFORMIE E-COMMERCE. Platforma oferuje tzw. sklepy w chmurze, czyli gotowe i łatwe w obsłudze oprogramowanie dla sklepu internetowego dostępne z przeglądarki internetowej. 

 16. STATYSTKI 

  Musisz mieć program, nawet najbardziej popularny Google Analytics do badania preferencji Twojego rynku, do informacji zwrotnych.

 17. TESTY 

  Zanim opublikujesz się wyloguj się z panelu administratora i jako klient popatrz czy wszystko jest czytelne i nie ma błędów technicznych. Mój blog przed publikacją tworzył się bardzo powoli, aby ustrzec się takich błędów. Poczytaj o testach usability.


  Logistyka i forma zapłaty

 18. Jak będzie FORMA ZAPŁATY za produkty.

  Będzie można płacić kartą, przedpłata na konto, a może też za pobraniem?

 19. Logistyka dla klienta

  Czyli jaka forma przesyłki; z jaką firmą kurierską podpiszesz umowę; jak zostanie określony czas dostawy?

 20. INFORMACJE DLA KLIENTÓW 

  Jeżeli łopatologicznie napiszesz jak można zapłacić, ile klient czeka, jak wyglądają zwroty wzbudzisz zaufanie. Pamiętaj, że przydałby się REGULAMIN sklepu, określone zasady.

 21. ZWROTY, REKLAMACJE 

  Sposób jak to opiszesz i jak takie sprawy załatwiasz – tak budujesz zaufanie klientów.

 22. KOMENTARZE 

  Dodasz zakładkę na temat komentarzy o transakcji, zakupu od klienta?


  Towar – produkt, cena, marża i zysk

 23. PRODUKTY

  Sposób w jaki je pokażesz jest szalenie ważny. Wiesz, że kupujemy wzrokiem? Wykonasz zdjęcia i obróbkę sama czy zlecisz zewnętrznie? Do tego odpowiedni opis. Tutaj pamiętaj o języku korzyści (klik język korzyści

 24. CENA – MARŻA – ZYSK

  Czyli przeliczenie za ile kupisz, za ile sprzedaż, jakie masz koszty i ile Ci z tego zostanie i czy jesteś nadal konkurencyjna?

 25. TERMINOWOŚĆ

  Czyli wystawiasz te produkty, które masz; a jeżeli nie masz i chcesz dopiero ściągnąć piszesz czas oczekiwania


  Na koniec chyba najważniejsze marketing, pozycjonowanie, promocja sklepu

  Z powyższej zaznaczonej strategi wychodzi bardzo ważny temat MARKETING, POZYCJONOWANIE, PROMOCJA SKLEPU, LOJALNOŚĆ KLIENTÓW, METODY WPŁYWANIA NA ZACHOWANIA KLIENTÓW 

  Wszytko to na oddzielny wpis, bo to temat elaborat 😉 Bo nawet jeśli będziesz miała najlepsze produkty w najlepszych cenach, a nikt o sklepie nie będzie wiedział – to nic z tego nie wyjdzie.

   

Zastanawiam się, czy zasygnalizowałam podstawowe najważniejsze sprawy. Temat sklepu internetowego może być przerażający, ale jak obserwuję, po otwarciu potrafi w pewnej perspektywie czasu wynagrodzi początkowe trudności.

 

A Ty – czy masz wizję własnego biznesu/sklepu internetowego? Czy uważasz, że zawarłam w tekście najważniejsze tematy? Jeżeli jesteś osobą, która prowadzi swój sklep online proszę podziel się swoimi przemyśleniami.

Dokładam jeszcze linki do sklepów online, bardzo przedsiębiorczych Kobiet. To nie są linki afiliacyjne, sponsorowane. Po prostu spójrz, że i jak można! 

Mój nr jeden! – Barbara cottonkids.eu 

Edyta www.marisella.pl 

Martyna www.psiabuda.com.pl

Agnieszka www.ritatorino.pl

Ilona www.ilabio.pl

Natalia www.sowhatever.pl

 

Na koniec mam prośbę – teraz Ty zarządzasz – jeżeli spodobał Ci się tekst machnij do mnie łapką – zostaw komentarz lub polub na social media np. Facebook. Możesz tez skrytykować, tylko konstruktywnie 😉 Za każdy odzew dziękuję!

A co tutaj ciekawego?

33 komentarze dla “Sklep online? Ale jak? Wskazówki.”

 1. Cześć 🙂 bardzo fajny wpis. Link znalazłam na niestety zamkniętej już grupie Uli Phelep. Ja zmieniłabym jednak punkt 20 i wyrzuciła zdanie: „przydałby się REGULAMIN sklepu, określone zasady.” Regulamin każdego sklepu jest obowiązkowy. Należy o stworzyć m.in. w oparciu o ustawę o prawach konsumenta, o świadczeniu usług drogą elektroniczną i pamiętać o wielu innych przepisach prawnych, jeżeli np. sprzedajemy żywność, suplementy diety, e-booki. I to zarówno dla ochrony konsumenta, jak i dla zabezpieczenia swoich interesów. Punkt 12 i GIODO też należy rozwinąć 🙂 zarejestrowanie zbiorów danych to ostatnia czynność. Najpierw należy przygotować kilka dokumentów: politykę bezpieczeństwa, instrukcję zarządzania systemem inf. i inne dostosowane do specyfiki prowadzonej działalności. Za rok (maj 2018) rejestrowania zbiorów w GIODO nie będzie, ale dojdą inne obowiązki, które każdy przetwarzający dane będzie musiał spełnić. Podstawą będzie dobrze przygotowana dokumentacja z zakresu ochrony danych osobowych. Pozdrawiam i gratuluję świetnego bloga.

  1. katarzyna napisał(a):

   Basia wow! Ależ uzupełniłaś temat. Dziękuję bardzo. Edytuję temat w oparciu o Twoje wskazówki! Pozdrawiam i zapraszam częściej – dzielmy się tym co wiemy!

 2. Prowadzenie sklepu internetowego nie jest sprawą prostą 🙂 Trzeba samemu zająć się dosłownie wszystkim, a większość osób i tak jest przekonana, że ta praca polega na siedzeniu w domu, a reszta robi się sama :))) Jest to praca 24h na dobę, często zdarza się, że klient dzwoni o 23:00, bo potrzebuje na jutro perfum dla żony i prosi o szybką wysyłkę produktu 🙂 Prowadzenie własnej działalności na pewno daje dużo satysfakcji, ale są momenty, że ma się ochotę zostawić to i przejść na etat, odbębnić swoje 8 h i mieć spokój 🙂 Bardzo fajnie, że udało Ci się zebrać tyle najważniejszych kwestii w jednym miejscu. I warto pamiętać, że zarejestrowanie firmy i pierwsze dwa lata działalności gdy ZUS jest niski, to pikuś 🙂 Cała zabawa zaczyna się dopiero później, gdy trzeba zapłacić ZUS 1200 zł, podatek, opłatę za sklep internetowy czy Allegro, pozycjonowanie… 🙂 Ale zawsze warto spróbować swoich sił. I firmę warto założyć dopiero wtedy, gdy mamy zapas w gotówce, bo początki zawsze są trudne i często trzeba trochę podokładać do tego wszystkiego 🙂

  1. katarzyna napisał(a):

   Elwira dziękuję za taki komentarz! Odnośnie Zus – ja już utraciłam możliwość posiadania tego pierwszego niskiego, więc zastanowię się dwa razy; tym bardziej zakładając działalność opartą na sklepie online – który jest wielka niewiadoma co do sukcesu. Pozdrawiam Katarzyna

 3. Bardzo pomocny wpis. Warty , zeby do niego wracac 🙂

  1. katarzyna napisał(a):

   Monika bardzo dziękuję za te słowa!

 4. Bardzo przydatny wpis, myślę że wielu z nas się naprawdę przyda 🙂

 5. Anonim napisał(a):

  Bardzo wartościowy wpis 🙂 Myślę, że wielu z nas na pewno się przyda 🙂

  1. katarzyna napisał(a):

   Anonim dziękuję! 😉

 6. Genialny oraz ogromnie przydatny post

  1. katarzyna napisał(a):

   Dziewczyna Anioł a dziękuję;-)

 7. Swoją drogą, ile czeka jeszcze pracy z odpowiednim dostosowaniem instrumentów promocyjnych do grupy docelowej. 🙂

  1. katarzyna napisał(a):

   Bookendorfina dokładnie, przecież to we wpisie jest tylko początkiem, przy marketingu i pozycjonowaniu jest dopiero pracy! Pzdr Kasia

 8. anna tajemnicza napisał(a):

  Kiedyś o tym myślałam, ale troszkę mnie przeraża ogrom warunków, które trzeba spełnić, aby taki sklep prowadzić z korzyściami 😉 bardzo ciekawy wpis! pozdrawiam

  1. katarzyna napisał(a):

   Anna Tajemnicza i widzisz – mam tak samo. Przeraża mnie ogrom tego, a we wpisie tylko sygnalizowałam pewne tematy, gdzie rozwinięcie…

 9. Bardzo przydatny wpis, świetny poradnik!

  1. katarzyna napisał(a):

   Dziękuję CzekoAda;-)

 10. Czytając zastanawiałam się kiedy wymienisz marketing, bo też uważam że to chyba najważniejsza kwestia jeśli chodzi o rozkręcenie sklepu internetowego.

  1. katarzyna napisał(a):

   Olga tak, na końcu był marketing, pozycjonowanie. Bo aby to zaistniało muszą zajść działania przed. A na marketing w przyszłości planuję oddzielny wpis. Coś w stylu metody/technik przyciągania e-klienta. To niesamowicie trudny temat, długi i wymaga oddzielnego potraktowania. Prawda? 🙂 Pozdrawiam Kasia

 11. Rzeczy do zrobienia jest faktycznie bardzo dużo. Najbardziej pracochłonne są kwestie dodawania produktów (unikalne opisy), opracowania regulaminu, grafiki sklepów . Ale o sukcesie lub jego braku stanowi analiza rynku często robiona zbyt optymistycznie. Przy konkurencyjnym rynku kluczowa jest unikalność oferty.

  1. katarzyna napisał(a):

   Canisfera dziękuję za tak merytoryczny komentarz! Obstawiam że prowadzisz taką działalność? Jeśli tak – napisz nam tu link. Promuj swoje i na pewno to co dobre! Pzdr Kasia

 12. Aż się za głowę złapałam, bo wiem, że to są tylko podstawy podstaw i zahaczenie o temat…a tymczasem jest tego tak dużo na sam tylko początek! Brrrr…. i jak ja tu się mam do tego przymierzyć, gdy planowałam firmę ‚wieczorową’, będąc jednocześnie na etacie? Chyba nie jestem gotowa 🙁

  1. katarzyna napisał(a):

   Agata tak jak nawet tu niżej Ktoś napisał, że temat opisany bardzo ogólnie. Wiesz to są tylko sygnały do działania. A żeby wejśc w każdy temat! Wow podziwiam wszystkie przedsiębiorcze Dziewczyny. Ja też bym bardzo chciała taki biznes. Ale jeszcze mnie to przewyższa. Pzdr Kasia

 13. Anonim napisał(a):

  Ciekawy wpis jednak zbyt ogólnikowo potraktowany.

  1. katarzyna napisał(a):

   Anonim ogólnie – bo to tylko wskazówki. Wyobraź sonie jak długi byłby wpis gdy opisywać każdy podpunkt dokładniej. Lepiej na początku ogólnie, a później dokładnie w innych wpisach ze szczegółami? Pzdr Kasia

 14. Kasia Lorenc napisał(a):

  Bardzo mądry i przydatny poradnik. Wieku osobom z pewnością pomoże.

  1. katarzyna napisał(a):

   Dziękuję – tak jak Kasia do Kasi 😉

 15. Bardzo przydatne informacje, wiele wyjaśniające, dla zainteresowanych tematem, jak najbardziej potrzebne. 🙂
  Bookendorfina

  1. katarzyna napisał(a):

   Izabela, dziękuję!

 16. Wiele przydatnych informacji – dziękuje! 🙂

  1. katarzyna napisał(a):

   Revelka starłam się 😉

 17. Bardzo przydatny wpis. Wszystkie najważniejsze elementy zebrane w jednym miejscu.
  Kopalnia wiedzy dla początkujących przedsiębiorców 😉

  1. katarzyna napisał(a):

   Karolina celowo, bez dłuższego rozwijania, zasadniczo i do pracy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

F